» » Agentura ATOR: Rusko se umístilo na druhém místě v žebříčku preferencí turistů, hned za Tureckem

Agentura ATOR: Rusko se umístilo na druhém místě v žebříčku preferencí turistů, hned za Tureckem

posted in: Rusko | 0

    Rusko obsadilo druhou příčku preferenčního žebříčku oblíbenosti u turistů, kteří si do cizích zemí zakoupili organizované zájezdy, před ním se umístilo pouze Turecko. Důvody tohoto výsledku jsou však pro trh spíše smutné – obě země si vybrali turisté především z ekonomických důvodů. Současně během letní sezóny se vyšvihlo jen několik zemí, většina z nich zůstala na stejné úrovni jako dříve a v některých z nich počet turistů dokonce výrazně poklesl.

„Pro Rusko, i díky dobré práci cestovních kanceláří, byl tento rok průlomovým. V roce 2017 bylo na 6. místě a v této sezóně nyní překonalo i Španělsko, Kypr a Thajsko.“ Uvedl starostka Lomidze a výkonná ředitelka ATOR.

Současně podle odborníka vzrostl objem turistů jen u některých zemí – je to již zmíněné Turecko, Španělsko a například Tunisko. Na úrovni loňského roku se udržuje například Thajsko, Dominikánská Republika a Chorvatsko. A některé na objemu vážně ztrácely, například Bulharsko, a pokud vynecháme 20% ruských turistů, tak i letní Kypr.

Důvod je jasný – finanční podmínky turistů. „Všechny trendy v této sezóně jako celek mluví o snížení solventnosti domácích turistů: toto a snížení celkových nákladů na cestu – turisté si zvolí kratší dobu odpočinku, hotel je“ jednodušší“. A upřednostňuje se „all inklusive“, takže je možnost platit jednou a ne utrácet peníze, vysvětluje Maya Lomidze. Turisté tak na místě již nekoupí další služby.

Celkově podle expertních odhadů asi 15 milionů turistů v létě cestovalo po Rusku organizovaným způsobem, 12 milionů pak na volno. Lídrem v Rusku bylo město Soči, které představovalo 45% cestovního ruchu. Současně šampionát držel Krym v turistickém rozpočtu.

„Pro zimní období očekáváme další pokles objemu – obecně o 5-10% na všech trzích. Zároveň zůstávají „ohroženými“ malé a střední cestovní kanceláře, které se snaží operovat ve velkých oblastech, „uvedla Maya Lomidzeová. 

Leave a Reply