» » Baškortostán – příliv turistů závratně stoupá

Baškortostán – příliv turistů závratně stoupá

posted in: Rekreace a dovolená, Rusko | 0

    Baškortostán neboli Baškirie, země, která leží při jižním Uralu v Povoložském federálním okruhu, republika Ruské federace, která se rozkládá na pomezí evropské části země. Jejím hlavním městem je město Ufa a v současné době je na velkém vzestupu na žebříčku turistického zájmu.

    Tato země je ze západu obklopena Bugulmsko-belebejskou vrchovinou a z východu ničím větším než samotným Uralem, jehož jižní konec se táhne od severu k jihu s četnými souběžnými vedlejšími hřebeny. Oblastí protéká mnoho řek, největší z nich je Belaja, dále pak Ufa a pramení zde samotná řeka Ural, která však dále teče mimo území republiky Baškirie. Díky spíše vyššímu nadmořskému položení je zde podnebí sice kontinentální, ale poněkud chladnější – v zimě teploty klesají k -20 stupňům a v létě nepřesáhnou výšku +20 stupňů Celsia.

    Republika silně vynikla během separatistických tendencí v 90. letech, kdy prezident Vladimir Putin v místě velmi silně posílil centralismus a potlačil osvobozenecké síly. Nicméně silný nacionalismus zde žije dále a např. snahy o výuku v rodném baškorském jazyce není nijak zanedbatelné.

    Jelikož má země velmi výhodnou polohu, je také dopravní síť velmi hustá a dobře řešená. Prochází zde hlavní tah z Moskvy přes hlavní město Ufa do Astany. Hustá říční síť umožňuje využívat řeky jako dopravní cesty pro lodní přepravu a kromě sítě železnic má přímo Ufa i své letiště. ¨

    V létě roku 2018 dosáhla oblast podle zdrojů regionálního výboru pro podnikání a cestovní ruch hranice 720 tisíců turistů. Mohou za to zejména přírodní rezervace včetně národního parku Bashkiria, rezervace Baškir, Jižní Uralské rezervace, rezervace Shulgan-Tash a přírodních parků Kandry-Kul a Iremel. Tento počet turistů činí o 40% více než ve stejném období v roce 2017.

Leave a Reply