» » TOP 5 – nejvíce ekologické turistické lokality v Rusku

TOP 5 – nejvíce ekologické turistické lokality v Rusku

posted in: Rusko | 0

Ministerstvo kultury sestavilo speciální seznam nejvíce ekologických turistických míst a zařízení v Rusku, která jsou nejvhodnější pro tzv. ekoturistiku.

Na začátku se do studie zapojilo 123 objektů ze všech končin Ruské federace, pouze 66 z nich však odpovídalo státním ekologickým normám. Tyto pak byly zařazeny do speciální sbírky sestavené ministerstvem za tímto účelem.

 

                  

 

Součástí TOP – 5 seznamu se stala také Bajatská státní rezervace Bajkal a „Konzervativní Bajkalská oblast“ v oblasti Irkutsk, přírodní rezervace Stolby a přírodní park Ergaki (Krasnojarské území) a Kenozerský národní park v arkhangelské oblasti. V těchto oblastech se nacházejí penziony, kempy, stanové tábory a další místa k pobytu. V závislosti na konkrétním objektu jsou na místech soustředěny různé možnosti rekreace a výletů – ekologické stezky, pikniková odpočívadla, etnická města, skanzeny, jízdy na koni, rafting, rybaření, snowboarding a sjezdové lyžování, base jumping a mnoho dalších aktivit a možností vyžití.

Zcela jednoznačně seznamu figuruje sibiřský federální okruh – ten se stal naprosto nejoblíbenějším místem pro ekoturistiku: 14 regionálních míst z těchto oblastí bylo zařazeno do zmiňovaného seznamu ministerstva kultury. Ve střední a evropské oblasti Ruska existuje takových oblastí 12 a na severozápadě země 11.

   Podle ministerstva je ekoturistika považována za jeden z nejrychleji se rozvíjejících segmentů globálního odvětví cestovního ruchu. Podle odborníků ekoturistika roste o 25-30% ročně. Jedná se o turistiku zaměřenou na poznávání přírodních oblastí a chráněných oblastí, a to s ohledem na místní obyvatele a životní prostředí. Bohatství, které daný region díky ekoturistům získává, má tedy pomáhat chránit původní ráz tamní přírody i lidské komunity. Ze své podstaty nemůže být ekoturistika masovou záležitostí, protože masová turistika s sebou většinou nese poškozování životního prostředí i rychlou změnu způsobu života místních obyvatel.

Leave a Reply